Přejít k hlavnímu obsahu

Jste zde

Proč dát ve firmě vědět, že jste OZP

Na člověku se zdravotním postižením nemusí být jeho omezení vůbec vidět. Do této skupiny spadají i lidé, kteří mají těžší formu alergie, astma, epileptici, ženy po rakovině prsu a mnozí další. Lidé s omezením, které je viditelné na první pohled, tvoří jen malou část mezi osobami se zdravotním postižením (OZP). 

Možná i vy patříte mezi OZP, ale zdráháte se zaměstnavateli a kolegům svůj hendikep přiznat. Nechcete, aby na vás pohlíželi se soucitem nebo k tomu máte jiný důvod. Přitom pokud svému okolí dáte najevo, že jste OZP, může vám to přinést mnohé výhody.

 

Proč by měl zaměstavatel a kolegové vědět, že máte dlouhodobé zdravotní potíže?

Prolomíte bariéru. Ukážete okolí, že OZP neznamená být nemohoucí nebo práce neschopný.
Snížíte riziko. Pokud nastane neočekávaná situace, vaše okolí bude vědět, jak pomoci. Pokud například dostanete epileptický záchvat, ostatní budou vědět, jakou první pomoc vám mají poskytnout.
Vyhnete se pomluvám. V případě vaší pracovní neschopnosti kolegové budou vědět, že se „neflákáte“, ale skutečně marodíte. Pokud trpíte například roztroušenou sklerózou, bude jim známo, že i obyčejná viróza může zásadně zhoršit váš zdravotní stav, a proto v jejím období pracujete raději z domova.
Pomůžete zaměstnavateli. Firmy vás potřebují nejen kvůli vašim schopnostem, ale také proto, že pro ně představujete významnou finanční úsporu. Každá společnost a organizace s více než 25 zaměstnanci totiž musí povinně zaměstnávat zdravotně postižené osoby. Pokud tak nečiní, odvádí desetitisíce do státního rozpočtu, které však nejdou zpět do sociální sféry. Případně firma musí nakupovat výrobky nebo služby z chráněného trhu práce, a to ve výši 165 tisíc korun ročně za každého OZP zaměstnance, kterého by měla ze zákona zaměstnávat, ale nedělá to. Taková společnost navíc přichází i o slevu na dani z příjmu.
Získáte přizpůsobené pracovní prostředí. Firmy mají od úřadu práce nárok na příspěvek na úpravu pracoviště pro OZP zaměstnance. Zaměstnavatelé se proto nemusejí obávat, že by vaše přijetí znamenalo zvýšené náklady.

autor článku: Hana Potměšilová, ředitelka NFOZP

Tým PráceOZP