Přejít k hlavnímu obsahu

Časté dotazy

Pro koho je portál PráceOZP určen a proč?

Portál PráceOZP je určen, jak pro osoby se zdravotním postižením hledající zaměstnání, tak pro zaměstnavatele, kteří by rádi zaměstnali lidi s hendikepem a zároveň se o této problematice dozvěděli více.

Čím je portál PráceOZP výjimečný?

PráceOZP se zabývá nejen zprostředkováním zaměstnávání pro OZP, propojujeme uchazeče o zaměstnání s konkrétní nabídkou práce vhodnou pro jejich zdravotní postižení, ale také zřizuje pro společnosti audity pracovních příležitostí OZP. Firmy jsou pak mnohem lépe připraveny na spolupráci s lidmi s hendikepem. 

Jak se registrovat na PráceOZP?

Registraci je možno provést na hlavní straně PráceOZP kliknutím vpravo nahoře na Přihlášení/registrace. Zde se můžete registrovat jako uchazeč o zaměstnání.

 

Viz obrázek:

Jako uchazeč vyplníte uživatelské jméno, e-mailovou adresu, zaškrtněte položku souhlasím se smluvními podmínkami (se kterými se seznamte) a klikněte na vytvořit nový účet. Po tomto kroku, Vám přijde na uvedenou e-mailovou adresu text s odkazem, na který je třeba, pro potvrzení registrace, kliknout a zde si nastavit vaše heslo pro budoucí přístup na PráceOZP.

Registrační e-mail, viz obrázek:

Kdo mi poradí, když jsem zapomněl/a přihlašovací údaje?

Pokud zapomenete heslo, kliknete na přihlašovací stránce na: Zaslat nové heslo a do e-mailu vám přijde odkaz, kde si můžete nastavit heslo nové. Pokud zapomenete uživatelské jméno, zadejte svůj e-mail a přijde vám na něj odkaz, kde uvidíte své uživatelské jméno. Pokud zapomenete i e-mailovou adresu, kontaktujte nás na praceozp@av-institut.cz

Na obrázku níže máte zobrazen postup pokud zadáte špatné uživatelské jméno nebo heslo.

Máte problém s registrací na www.praceozp.cz na vašem PC, notebooku, tabletu či telefonu?

Pokud máte jakýkoli problém se registrovat na www.praceozp.cz, ať již pomocí vašeho PC, notebooku, tabletu či telefonu, neváhejte nás kontaktovat telefonicky na čísle +420 734 793 008 či e-mailem na praceozp@av-institut.cz. Stačí si domluvit schůzku u nás na pobočce a registraci krok za krokem s vámi osobně projdeme. Je nutné si s sebou vzít pouze životopis (na flash či v papírové podobě) a fotografii na flash, která není povinná, ale my ji doporučujeme, abychom mohli společně vše připojit k vašemu Osobnímu dotazníku. Jestliže životopis nemáte vůbec, není to problém! Pomůžeme vám ho vytvořit na místě.

Jak zrušit registraci na PráceOZP?

Registraci lze zrušit po přihlášení v nastavení uživatelského účtu. Kliknutím na upravit přihlašovací údaje, zde naleznete tlačítko zrušit účet. Systém se vás po kliknutí ještě jednou zeptá, zda chcete účet opravdu zrušit. 

Jak napsat životopis?

Životopis by měl být především přehledný, stručný, upravený a bez chyb – je to vaše vizitka! Do životopisu pište pouze pravdivé informace. Ideální rozsah je na 1 až 2 strany A4. Životopis je vhodné upravovat pro každou pozici zvlášť, a to z důvodu, že v něm můžete vždy vyzdvihnout pracovní zkušenosti, znalosti a přednosti přímo pro danou pozici. Dle pozice, na kterou se hlásíte, pečlivě zvažte přiložení fotografie. Pokud je žádána, přiložte v průkazovém formátu a s přiměřeným výrazem. 

Životopis by měl obsahovat tyto náležitosti:
1. Osobní a kontaktní údaje: jméno, příjmení, telefon, e-mail, kontaktní adresa

2. Přehled o dosažené praxi za posledních pět až deset let. Údaje o praxi a dosaženém vzdělávání uvádějte vždy od nejnovějších po nejstarší.

3. Informace o vzdělání (základní školu uvádět nemusíte - pokud není posledním dosaženým vzděláním)

4. Další znalosti, dovednosti, případně zájmy (úroveň jazykových znalostí, absolvované kurzy, řidičský průkaz, počítačové dovednosti, odborné certifikáty apod.)

5. Zdravotní stav a omezení, pokud chcete zmínit vaše konkrétní postižení a stupeň invalidity, uveďte také zde.

Jak má být životopis správně označen, pojmenován?

Životopis, latinsky Curriculum Vitae, od toho používaná zkratka CV. Standardně označujeme životopis např. Novak_Jan_CV, Novak_Jan_zivotopis, popřípadě připojit ještě název konkrétní pozice - Novak_Jan_CV_sefkuchar, doporučujeme volit příjmení a jméno bez diakritiky. 

Jak by měl vypadat e-mail, ze kterého posíláme životopis?

Doporučujeme e-mail v tomto vzhledu: jméno.příjmení@ nebo začáteční písmeno křestního jména a příjmení nebo pouze příjmení. Nejsou vhodné přezdívky nebo zdrobněliny.

Co je to motivační dopis?

Motivační dopis neboli-li průvodní dopis je specifický typ textu, jehož prostřednictvím se odesílatel, tzn. uchazeč o pracovní pozici, snaží přimět adresáta, tzn. potenciálního zaměstnavatele, aby jej zahrnul do užšího výběru žadatelů o místo. Motivační dopis se posílá spolu se strukturovaným životopisem. Zatímco strukturovaný životopis (neboli strukturované CV) je vyžadován zaměstnavatelem či personální agenturou prakticky při jakékoli pozici v libovolném oboru, motivační dopis v některých případech vyžadován není. Zároveň však platí, že motivační dopis je prakticky jediným prostředkem, kterým může uchazeč motivovat zaměstnavatele či personalistu, aby upřednostnil ve výběru kandidátů k osobnímu pohovoru právě jeho před ostatními zájemci. Proto je motivační dopis důležitým faktorem při výběrovém řízení.

Kdy ne/posílat motivační dopis?

Motivační dopis pošlete vždy, když je u nabízené pozice požadován. Pokud zasíláme CV personální agentuře, není nutné připojovat motivační dopis, který je primárně určen zaměstnavateli.

Jakou formou probíhá předpohovor?

Předpohovor probíhá standardní formou schůzky našeho konzultanta s uchazečem. Za určitých okolností, jako je například stížená dostupnost/dojezd uchazeče, lze provést předpohovor i přes PC/notebook prostřednictvím programu Skype s podmínkou použití webkamery pro přenos obrazu.

Skype si můžete zdarma stáhnout do svého počítače zde.

Kdo může vidět můj vyplněný osobní dotazník na portále PráceOZP?

Váš osobní dotazník není zviditelněn, dokud sami nepožádáte o zviditelnění. Až poté mohou informace o vás, kromě osobních dat, vidět registrované firmy (zaměstnavatelé), kteří jsou registrováni. Každému uživateli Portálu PráceOZP je při registraci přiřazeno identifikační číslo a tak je prezentován i v osobním dotazníku (pro uchazeče) nebo v pracovní nabídce (pro zaměstnavatele).

Proč mi nejde vložit fotografie do osobního dotazníku?

Fotografie, kterou chcete vložit do osobního dotazníku musí splňovat následující parametry: maximální povolené rozlišení fotografie je 300 x 300px, větší fotografie budou oříznuty. Soubory musí být menší než 2 MB, povolené typy souborů: png, gif, jpg, jpeg.

Co je to AGENT?

Agent je služba, kterou získáte denní/týdenní/měsíční přehledy aktuálních nabídek v jednom e-mailu. Agent vám ušetří čas, který trávíte hledáním nabídek, neujde mu žádná nabídka splňující vaše požadavky, okamžitě reaguje na změny vašich potřeb.

Jak si AGENTA Práce OZP zařídím, upravím, zruším?

 
Po přihlášení na hlavní stránce naleznete uprostřed tuto hlášku: Přihlaste se k odběru pomocí Job Agenta! Klikněte, rozbalí se vám další okna ve spodní části stránky, zadejte název a frekvenci zasílání nabídek denní/týdenní/měsíční, kterou si přejete a máte hotovo. Můžete mít vytvořených více agentů současně. Pokud si nebudete s něčím vědět rady, kdykoliv nás kontaktujte na e-mailové adrese praceozp@av-institut.cz. Jestliže si budete přát agenta upravit či zrušit, můžete tak učinit kliknutím na odkazy ve vašem e-mailu (viz obrázek níže).
 

 

 

Jaká práce je vhodná pro člověka se zdravotním postižením?

Velké procento osob se zdravotním postižením pracovat může a chce, a to na rozličných pracovních pozicích a oblastech, jejichž šíře kopíruje schopnosti zaměstnanců bez postižení. Osobám se zdravotním postižením (OZP) často stačí jen přizpůsobit pracovní podmínky (pracovní prostředí, zajištění vhodných kompenzačních pomůcek, zajištění osobní asistence, úprava pracovního režimu atd.). Rozsah přizpůsobení je vždy daný individuálními potřebami postiženého a takové úpravy velmi snižují jeho pracovní handicap. I když platí obecná pravidla pro určitý druh postižení (např. bezbariérové úpravy u tělesného handicapu), i přesto je velmi důležité nastavit si pravidla spolupráce (pracovní podmínky) se zaměstnancem se zdravotním postižením hned na začátku dle jeho individuálních potřeb.

Jak fungují filtry na PráceOZP?

Filtrovat nabídky lze dle základní kategorie postižení, regionu, typu pracovního úvazku, pracovního zařazení v oboru a smluvního vztahu, který preferujete.

Kdo je osoba zdravotně znevýhodněná (OZZ)?

Zdravotně znevýhodněnou osobou je fyzická osoba, která má dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost a má podstatně omezenou schopnost využít dosavadní kvalifikaci.

Více informací naleznete zde.

 

Jaké jsou podmínky nároku na invalidní důchod?

Podmínky, při kterých lze nárokovat invalidní důchod, naleznete na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí zde: http://www.mpsv.cz/cs/619

Jak vypadá proces schvalování invalidního důchodu?

Jaký je rozdíl mezi chráněným a otevřeným, volným, běžným trhem práce?

Chráněný trh práce – osoba se zdravotním postižením, dále jen OZP podnikající jako OSVČ nebo zaměstnavatel zaměstnávající více než 50% zaměstnanců na zřízených nebo vymezených chráněných pracovních místech. 

Otevřený, volný, běžný trh práce – běžný zaměstnavatel, firma, státní správa, samospráva, nezisková organizace, které mají povinnost zaměstnávat povinný podíl OZP.

Co je to pracovní rehabilitace?

Pracovní rehabilitace je souvislá činnost zaměřená na získání a udržení vhodného zaměstnání osoby se zdravotním postižením. Více informací o pracovní rehabilitaci naleznete zde.
 

Co je to podporované zaměstnávání?

Podporované zaměstnávání je časově omezená služba určená lidem, kteří hledají placené zaměstnání v běžném pracovním prostředí. Jejich schopnosti získat a zachovat si zaměstnání jsou přitom z různých důvodů omezeny do té míry, že potřebují individuální dlouhodobou a průběžně poskytovanou podporu poskytovanou před i po nástupu do práce. Více informací k podporovanému zaměstnávání si můžete přečíst zde.

Význam zkratek v problematice zaměstnávání osob se zdravotním postižením, dále jen „OZP“

OZP - osoba se zdravotním postižením

TZP - tělesné zdravotní postižení

ZTP - zvlášť těžké postižení

ZTP/P - zvlášť tělesně postižený s průvodcem

CHPM - chráněné pracovní místo

LPS - lékařská posudková služba

ČSSZ  - česká správa sociálního zabezpečení

OSVČ  - osoba samostatně výdělečně činná

ZOZ - Zákon o zaměstnanosti

OZZ  - osoba zdravotně znevýhodněná

ZPS - změněná pracovní schopnost

CSR - corporate social responsibility (společenská odpovědnost firem)

ODP - oddělení důchodové péče