Přejít k hlavnímu obsahu

Příklady pracovního uplatnění

Mentální postižení

Jmenuji se Jirka a je mi 35 let, po zapracování, které trvalo 4 týdny a během kterého se mnou byl přítomný pracovní asistent z agentury podporovaného zaměstnávání, pracuji na ústředí VZP, kde roznáším poštu, kopíruji a chodím na poštu, take mám na starosti drobný úklid.
 
Jmenuji se Markéta, je mi 40 let, pracuji v jedné firmě na kompletačních pracích, například třídím drobné pružinky dvou velikostí, které pak dávám do plastových   pořadačů. Vše se pak používá při montážích aut. Moje nadřízená sice říká, že jsem pomalejší, ale na rozdíl od ostatních nedělám nikdy chyby. Můj plat dotuje úřad práce.

Tělesná postižení

Jmenuji se Petr, je mi 28 let, mám těžké degenerativní tělesné postižení, pohybuji rukou jen od zápěstí a omezeně hlavou, pracuji jako administrátor obsahu webových stránek, tuto práci mohu vykonávat z domova, kde mám přes den k dispozici i osobního asistenta.

Martin, 49 let, většinu svého života jsem pracoval jako kuchař, ale pak jsem prodělal několi operací páteře a od té doby nemohu ani dlouho stát, ani dlouho sedět. Musel jsem tedy změnit obor. V tuto chvíli pracuji jako obchodní zástupce pro firmu, která obchoduje s papírenským zbožím. V práci střídám činnosti tak, jak mi to momentální stav dovoluje a v období, kdy mě bolesti velmi trápí, mohu pracovat i z domova. 

Smyslová postižení

Jmenuji se Petr, jsem neslyšící, je mi 42 let a pracuji jako grafik pro velkou firmu.I přestože dobře odezírám, upřednostňuji instrukce podávané emailem. Moji kolegové si ze začátku museli dávat pozor, aby na poradě nemluvili jeden přes druhého a já tak mohl odezírat. Všechny drobná nedorozumění jsme rychle vyřešili.

Jmenuji se Radek, je mi 49 let a jsem nevidomý, pracuji jako právník ve státní instituci, počítač ovládám pomocí speciálních programů s hlasovým výstupem.

Interní onemocnění

Jmenuji se Pavel, 38 let, a mám Crohnovu chorobu. Dříve jsem pracoval jako řidič/závozníkJmenuji se Pavel, 38 let, a mám Crohnovu chorobu. Dříve jsem pracoval jako řidič/závozník, ale toto onemocnění mi nedovoluje zvedat těžká břemena, proto jsem si musel najít jinou práci, kde také mohu pravidelně jíst a to práci údržbáře., ale toto onemocnění mi nedovoluje zvedat těžká břemena, proto jsem si musel najít jinou práci, kde také mohu pravidelně jíst a to práci údržbáře.

Imunologická onemocnění

Jmenuji se Helena, je mi 35 let a mám lupénku, nejvíce na rukou. Pracuji jako prodavačka obuvy, v prodejně nosí všichny prodavačky firemní stejnokroj s krátkým rukávam, ale mě bylo povoleno nosit dlouhý rukáv.

Neurologická onemocnění

Jmenuji se Štěpán, je mi 42 let a pracuji jako skladník. Mám epilepsii, ale v takové formě, že vím dopředu, že se blíží záchvat a mohu tak svoje okolí upozornit. Svoje kolegy i nadřízené jsem samozřejmě informovat, jak mi mají případně pomoci, ale nikdy to bylo zapotřebí. Moje práce je rozmanitá, pracuji s počítačem, komunikuji s lidmi a v tomto ohledu nemám žádné limity.

Kombinované zdravotní postižení

Jirka, 30 let s tělesným postižením (DMO) a lehkým mentálním postižením, používám elektrický vozík. Po dohodě podmínek s firmou byla vytvořena pracovní pozice skartovače, která mu byla ušita „na míru“ (do té doby práci dělali sami zaměstnanci, zdržovalo je to od práce a nepatřilo to mezi jejich oblíbené činnosti). Pracuji na zkrácený úvazek na 2 dny v týdnu po 5 hodinách.