Přejít k hlavnímu obsahu

Jste zde

Osobní příběhy

Dana Ťukalová, 55 let, Usherův syndrom

Říkáme si důstojné má být skoro vše, ale není tomu tak. Moje rozhodnutí bylo studovat, učit se, poznávat, rozpoznávat a hlavně to nejcennější - přemýšlet.

Moje postižení na mě není při prvním pohledu vidět. Ale je třeba si důvěřovat, abych díky svému handicapu nepropadala depresi. Nevracím se do minulosti, přešlo mne i plánovat si budoucnost, raději si říkám, co je dnes, se nikdy neztratí. Přihlásila jsem se na různé kurzy, které jsem úspěšně vždy absolvovala, byla to pro mne výzva. Avšak radovat se předčasně nikdy nemá cenu, ale věřit si, že dokážu i skoro nemožné, jsem si zadala jako cíl a vyplatilo se. Nabídka Lindy Haškové z AV Institut s.r.o. zúčastnit se komplexního projektu pro cílovou skupinu osob se zdravotním postižením s názvem Důstojné zaměstnání pro OZP, který jsem našla v nabídce Helpnet.cz, mě zaujala. S posláním přihlášky jsem neváhala ani minutu. Odpověď na zařazení do projektu přišla včas a veškeré informace byly důsledně propracované.

... poznání kolektivu, lektorů a personálu v místnostech realizace programu bylo fajn. Přístup k handicapovaným různých diagnóz byl opravdu ctižádostivý, to se všude nevidí. Naučit se, co se učí zdravá populace, je pro handicapované občas náročné, ale lektorky byly v tomto směru velice ohleduplné a nápomocné. Vstřebávali jsme informace a měli radost z naší píle, že i my to dokážeme. Celý projekt mi otevřel oči, už se nebojím. A když druzí říkají, že něco nemusíš znát a že ti to k ničemu není, tak říkám NENÍ TO PRAVDA! Nyní jsem více sebevědomá a věřím si, dokážu něco, co jsem v mládí zmeškala. Proč jsem zmeškala? Protože jsem NEPŘEMÝŠLELA!
Na závěr chci Lindě Haškové a Kláře Jarošové poděkovat, že se mi věnovaly maximálně, co bylo v jejich silách. Děkuji Haně Potměšilové a Kateřině Sirotkové z NFOZP, pomoc nebyla marná, otevřeli nám všem oči. Zásluhu má i tým odborníků ze společnosti DRILL B.S. spol. s r.o., jmenovitě paní lektorce  Jana Pleskačové, která v projektu zajišťovala  rekvalifikace pro účastníky.

Držím palce všem.
 

Tereza, 21 let, sluchové postižení - percepční nedoslýchavost

Díky projektu "Důstojné zaměstnání pro OZP", který jsem absolvovala v roce 2013 u společnosti AV Institut s.r.o. jsem našla prima práci. Pracuji na Letišti Václava Havla a společně s týmem kolegů se staráme o úklid.
V projektu jsem poznala nové lidi, dozvěděla jsem se mnoho informací např. co dělat, když nemám práci, jak se připravit na pohovor a jaké CV dnes personalisté vlastně očekávají. Za to velmi děkuji celému týmu a jmenovitě paní Kateřině Sirotkové z Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, která nás provedla pohovorem krok za krokem, moc mi to pomohlo. Nesmím zapomenout poděkovat také paní ředitelce z NFOZP Haně Potměšilové, která nám poradila, co dělat, když člověk nemá invalidní důchod, jak postupovat. Velmi mi to pomohlo. Jsem velmi šťastná, že práci mám.

Jirka, 35 let, mentální postižení

Po zapracování, které trvalo 4 týdny, a během kterého se mnou byl přítomný pracovní asistent z agentury podporovaného zaměstnávání, pracuji na ústředí VZP, kde roznáším poštu, kopíruji a chodím na poštu. Také mám na starosti drobný úklid.

Markéta, 40 let, mentální postižení

Pracuji v jedné firmě na kompletačních pracích, například třídím drobné pružinky dvou velikostí, které pak dávám do plastových   pořadačů. Vše se pak používá při montážích aut. Moje nadřízená sice říká, že jsem pomalejší, ale na rozdíl od ostatních nedělám nikdy chyby. Můj plat dotuje úřad práce.

Petr, 28 let, tělesné postižení - těžká degenerativní porucha

Pohybuji rukou jen od zápěstí a omezeně hlavou. Pracuji jako administrátor obsahu webových stránek. Tuto práci mohu vykonávat z domova, kde mám přes den k dispozici i osobního asistenta.

Martin, 49 let, tělesné postižení

Většinu svého života jsem pracoval jako kuchař, ale pak jsem prodělal několik operací páteře a od té doby nemohu ani dlouho stát, ani dlouho sedět. Musel jsem tedy změnit obor. V tuto chvíli pracuji jako obchodní zástupce pro firmu, která obchoduje s papírenským zbožím. V práci střídám činnosti tak, jak mi to momentální stav dovoluje a v období, kdy mě bolesti velmi trápí, mohu pracovat i z domova. 

Petr, 42 let, sluchové postižení - neslyšící

Pracuji jako grafik pro velkou firmu. I přesto, že dobře odezírám, upřednostňuji instrukce podávané e-mailem. Moji kolegové si ze začátku museli dávat pozor, aby na poradě nemluvili jeden přes druhého a já tak mohl odezírat. Všechna drobná nedorozumění jsme rychle vyřešili.

Radek, je mi 49 let, zrakové postižení - nevidomý

Pracuji jako právník ve státní instituci. Počítač ovládám pomocí speciálních programů s hlasovým výstupem.

Pavel, 38 let, interní postižení - Crohnova choroba

Dříve jsem pracoval jako řidič/závozník, ale onemocnění mi nedovoluje zvedat těžká břemena, proto jsem si musel najít jinou práci, kde také mohu pravidelně jíst, a to práci údržbáře.

Helena, 35 let, imunologické postižení - lupénka

Pracuji jako prodavačka obuvi. V prodejně nosí všechny prodavačky firemní stejnokroj s krátkým rukávem, ale mně bylo povoleno nosit dlouhý rukáv.

Štěpán, 32 let, neurologické onemocnění - epilepsie

Pracuji jako skladník. Mám epilepsii, ale v takové formě, že vím dopředu, že se blíží záchvat a mohu tak svoje okolí upozornit. Svoje kolegy i nadřízené jsem samozřejmě informoval, jak mi mají případně pomoci, ale nikdy to nebylo zapotřebí. Moje práce je rozmanitá, pracuji s počítačem, komunikuji s lidmi a v tomto ohledu nemám žádné limity.

Jirka, 30 let, kombinované postižení - tělesné+lehké mentální postižení (DMO)

Používám elektrický vozík. Po dohodě podmínek s firmou byla vytvořena pracovní pozice skartovače, která mi byla ušita „na míru“ (do té doby práci dělali sami zaměstnanci, zdržovalo je to od práce a nepatřilo to mezi jejich oblíbené činnosti). Pracuji na zkrácený úvazek na 2 dny v týdnu po 5 hodinách.

Pavel Elbl, 50 let, stomie

Kvůli nemoci jsem musel opustit svou práci jako řidič z povolání. Byl mi přiznán plný invalidní důchod a následně po 3 letech snížen na částečný. Po 3 letech jsem se na úřadě práce dověděl, že pro mne žádnou práci nemají, a proto jsem se začal starat sám. Nyní pracuji už pátým rokem jako údržbář a řidič vysokozdvižného vozíku a jsem v práci spokojen. Spolupracovníci o mém postižení vědí a nemyslím si, že by se nějak stranili, protože pomůcky jsou hodně kvalitní.

Michal, 33 let, autoimunitní porucha

Kvůli nemoci jsem byl nucen změnit zaměstnání. Přes AV Institut jsem sehnal nového a příjemného zaměstnavatele, což jsem vůbec nečekal. Navíc jsem se naučil mnoho nového a dá se říci, že se mi otevřela nová životní cesta :).

 

Adéla, 37 let, imunologické onemocnění

V případě, že je příčinou přidělení invalidního důchodu poškození imunity spojené s vysokou únavou, častou nemocností a náhlou potřebou ze zdravotních důvodů práci třeba i na několik hodin přerušit, není pro OZP v podstatě jiná možnost, než pracovat z domova a mít zaměstnání s maximálně flexibilní pracovní dobou a ideálně také s delšími termíny odevzdávání úkolů. Najít takovou pozici, pokud dotyčný není profesionální překladatel nebo specialista v oblasti IT, je stále obtížné.

Během posledních let jsem vyzkoušela několik pracovních míst doporučených či přímo vytvořených pro OZP, ale pokaždé se jednalo o negativní zkušenost. Práci jsem buď fyzicky nezvládala, ve zbylých případech pak zaměstnavatelé státní dotaci pouze zneužívali. Úřady přidělující tyto dotace totiž již mnohdy nestíhají jejich řádné čerpání dále kontrolovat a rovněž samotní invalidní pracovníci podobné přečiny často ani nehlásí z obav o ztrátu místa, jehož získání většinou předcházelo časově náročné administrativní vyřizování. Je proto jednoznačně dobře, že existuje organizace jako AV Institut, která pracuje rychle, spokojenost svých klientů sleduje i po jejich pracovním zařazení a zároveň je schopna zprostředkovat jim i takové pracovní pozice, v nichž mohou navázat na své předchozí pracovní zkušenosti a využít svého vzdělání, aniž by odchodem do invalidního důchodu museli nutně rezignovat na kvalitní a důstojné zaměstnání, či pokud jim to zdravotní stav umožňuje, zásadně měnit svou profesi.

Renata, 51 let, onkologické a tělesné postižení (kombinované postižení)

Pracovala jsem na různých managerských pozicích v obchodní, finanční a mediální sféře. Bohužel mne postihla rakovina, přišla jsem o ledvinu a objevily se potíže s krční páteří. Před dvěma lety jsem si požádala o invalidní důchod a díky týmu PráceOZP.cz (www.praceozp.cz) jsem našla zaměstnání, ve kterém jsem spokojená.

Klára, 42 let, roztroušená skleróza

 

Nemocná jsem 18 let. Pracovala jsem v kariérních pozicích např. v auditu, v ratingu, v telekomunikacích. Můj zdravotní stav se mírně horšil a nemohla jsem už tyto práce bohužel dělat. Tak jsem začala pracovat ve výzkumu - mám doktorát a bylo to trochu volnější. Před 6 lety mi ochrnuly nohy a od té doby chodím s trekovými holemi. Výzkumák je na druhé straně Prahy, než bydlím a doprava by tam byla komplikovaná.

Vzhledem k tomu, že nemohu jezdit autem kvůli poškození očí, hledala jsem rekvalifikaci. Rekvalifikovala jsem se na internetový marketing u Konta Bariéty a měla jsem třičtvrtě roku zajištěnou práci u H1. Po ukončení tohoto pracovního poměru jsem si našla práci v oboru a školila jsem internetový marketing a následně si našla další pozici v této oblasti u NFOZP. Po zkušební době však byla spolupráce ukončena. Hledala jsem tedy jiné uplatnění a našla jsem nabídku od AV Institut s.r.o.

Pracuji na pozici metodika pro Webmium.cz. Jsem moc spokojená s přístupem zaměstnavatele, který mi umožní v případě nástupu nachlazení práci z domova. Kolegové jsou velmi ochotní a nápomocní. Vzhledem k těm hůlkám nemohu moc dobře nosit nápoje po kanceláři a kolegové mi nosí oběd do kanceláře z přilehlých restaurací. Před měsícem mi uplynula zkušební doba a na pozici zůstávám.
 

Lubomír, 44 let, dětská mozková obrna

Narodil jsem se s dětskou mozkovou obrnou (DMO). Navzdory tomuto handicapu jsem vystudoval Fakultu informačních technologií ČVUT. Po počátečních problémech se sháněním práce se mi podařilo sehnat zaměstnání v Českém Aeroholdingu, kde jsem pracoval téměř 4 roky. Nyní jsem zaměstnán u jedné významné české pojišťovny. Toto zaměstnání se mi podařilo sehnat díky spolupráci s AV Institut, který provozuje portál www.praceozp.cz. Podílím se zde na správě a analýze dat. Spolupracuji na probíhajícím projektu datové kvality (DQ). Jedná se o náročnou a zodpovědnou, ale zajímavou práci. Díky tomu jsem zcela zapojen do dění ve společnosti. Kromě řádného zaměstnání, jako koníček provozuji web o rockové muzice (www.rockovy-svet.cz), který mě také hodně zaměstnává, a který do budoucna hodlám dále rozvíjet.